Haber

Afşin’deki depremde 155 kişi hayatını kaybetti; Enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor

KAHRAMANMARAŞ’ın Afşin ilçesine koordinatör vali olarak atanan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, ilçede meydana gelen depremde toplam 155 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Enkazda 38 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık. Enkaz kaldırma çalışmasına geçen hafta başladık. Her batığa bir numara veriliyor. Bütün enkazlar numaralandırılmış ve dökülüyor” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntının ardından Afşin ilçesine koordinatör vali olarak atanan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi son durum hakkında bilgi verdi. Afşin’de toplam 155 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Vali Çiftçi, “İlçemizde 43 yıkılan bina, 200 ağır hasarlı bina vardı. – Kurtarma çalışmalarımız devam etti. İşte 155. Enkaz çalışmalarında 38 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık. 91 vatandaşımız enkazdan şehit olarak çıktı. 5’iyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Enkaz kaldırma işlemine ait olan Vali Çiftçi, “Her enkaza bir numara veriliyor. Şu anda bulunduğumuz enkaz sayısı 19. Enkaz buradan kamyonlara yükleniyor ve enkaz depolama alanına gidiyor. Tüm enkazlar numaralandırılır ve boşaltılır.Jandarmamız 24 saat nöbet tutar.Enkazda değerli eşyası olanlar enkaza giderek arama yapabilir.Bulduğu eşyalar diğer eşyalara karışmaması için tutanak tutularak teslim edilir. insanların malzemeleri” dedi. Çiftçi, “Çorum’dan ve ülkemizin çeşitli illerinden buraya 340 tır insani yardım malzemesi geldi. Kayıt altına alınmadan doğrudan köylerimize gönderilen malzemeler de var. Gelen yardımların dağıtımını takip edemedik. Yakacak yardımı aldık.Akşamları çok soğuk oluyor.Çorum’da yetkililerle yaptığım telefon görüşmelerinde akaryakıt için yardıma ihtiyacımız olduğunu söyledim.Çorum’a 3200 ton kömür ve odun dağıttık. Şimdiye kadar Afşin’deki vatandaşlar.”

“Burada yaklaşık 2 bin 600 vatandaşımız yaşıyor. Depremden bir gün sonra sıcak yemek pişirmeye başladık. İlçede 17 adet seyyar aşevimiz var. Ayrıca mahalle sakinlerimize ve diğer depremzedelere sıcak yemek ve çorba dağıtıyoruz. Konteynerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor.” şehir devam ediyor.Çünkü çadırlar.” Şehir süreksiz bir analizdir. Çadırlarda uzun süre kalma imkanı yoktur. Çadır kentlere gittiğimde onları da görüyorum; sobalarla ısıtılırlar. Başka yerlerde akrabası olan vatandaşlarımız Afşin’den ayrıldı. Kayıtlarımıza göre 5 bin vatandaşımız bölgeyi terk etti. Burada kalanlar için 230 dönümlük konteynerler kuracağız. “Bölge belirledik. Çekmeköy Belediyemiz bölgeye 350 konteyner montajı için çalışıyor. 250 Emlak Konut konteyner montajı da yapacak. Diğer kurumlarla birlikte bölgemize 3 bin 100 konteyner montajı planlıyoruz. Şu anda alt yapı çalışmaları devam ediyor.” başladık ve devam ediyoruz.”

etimesgut-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu