Haber

Polonya’dan Ukrayna gıda ve tahıl ithalat yasağı

Polonya’da iktidar partisi Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) Genel Lideri Jaroslaw Kaczyński, Polonya’da tarım sektörünü korumak amacıyla Ukrayna’dan tahıl ve gıda ithalatını yasakladıklarını açıkladı.

Reuters’in haberine göre Kaczyński, partisinin toplantısında yaptığı açıklamada, “Hükümet bugün Ukrayna’dan Polonya’ya tahıl ithalatını ve çok sayıda gıda maddesinin ülkemize girişini yasaklama kararı aldı. Yasaklı ürünler arasında tahıldan bala onlarca gıda ürünü var” dedi.

“UKRAYNA İLE TAHIL SORUNUNU GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ”

PiS lideri Kaczyński, “Polonya, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’nın yanında yer alıyor ve bugüne kadar olduğu gibi her alanda Ukrayna’yı desteklemeye devam edecek” diyerek, Ukrayna ile tahıl konusunu görüşmek üzere müzakerelere başlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi. Polonya hükümetinin sözde yasak kararları hakkında Ukrayna makamlarını bilgilendirdiklerini de duyurdu.

Ajansın haberine göre Ukrayna’dan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde üretilenden daha ucuza alınan tahıl, birçok Avrupa ülkesiyle birlikte Polonya’ya satılıyor. Ukrayna’dan gelen ucuz tahıl ve gıda ürünleri arzı, Avrupa’daki çiftçileri mali sıkıntıya sokuyor. Bu durum karşısında hükümet, Polonya’da bu yıl yapılacak seçimleri dikkate alarak gıda ithalatını yasaklama kararı aldı. (DIŞ HABERLER)

silifkeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu