Ekonomi

Merkez Bankası dolar mı topluyor? gerçek ortaya çıktı

bazı medya organları tarafından öne sürülen “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün Kapalıçarşı’dan resmi yollarla döviz topluyor.”doğru olmadığı ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI’NIN DOLAR TOPLADIĞI İDDİASI

haberlerde “Döviz ihtiyacını Kapalıçarşı’dan karşılayan kurumlar arasına Merkez Bankası da katıldı. Banka her gün Çarşı’dan ‘tekerlekli demir sandıklarla’ dolar topluyor.terimler yer aldı.

Haberlerde, “Özel şirketlerden döviz borcu olan vatandaşlara ve kamuya kadar birçok alanda talep Kapalıçarşı’ya yöneldi. Verilen bilgilere göre sadece Merkez Bankası her gün 5 milyar TL’yi demir sandıklarla çarşıya getiriyor. ve karşılığında 260 milyon dolar tahsil ediyor.Aynı şekilde bankaların ve döviz bürolarının uygulamaları.Katı kurallardan kaçan şirketler de Kapalıçarşı’ya yöneliyor.Merkez Bankası’nın bu formda döviz topladığını kaydeden Kapalıçarşı kaynakları Çarşı tarihinde ilk kez bu nedenle çarşıdaki döviz fiyatları ilk kez piyasanın üzerine çıktı” dedi.söylendi.

İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN SORUMLULUK REDDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün Kapalıçarşı’dan resmi yollarla döviz topluyor”İddianın doğru olmadığı belirtildi.

İşte açıklama:

Söz konusu araçlar günün sonunda Kapalıçarşı’daki kuyumcular ve döviz bürolarının kasalarında saklamak istemedikleri nakit veya altını taşımak için kullanılan özel şirket araçlarıdır. Araçların üzerinde bulunan “Kamu hizmet aracıdır” ibaresi Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanlığı gerekliliğine uygun olarak bulundurulmaktadır. TCMB, Kapalıçarşı’da herhangi bir döviz alım satım faaliyetinde bulunmamakta olup, habere konu olan görüntülerde herhangi bir TCMB çalışanı bulunmamaktadır.”

haber-tufanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu