Teknoloji

Apple, Çin ile uğraşmak istemiyor… Alternatif üretim pazarına yöneldi!

Apple, şirketin üretim varlığını Çin’in ötesine genişletme çabalarının bir parçası olarak Tayland’da MacBook üretmek için tedarikçilerle görüşmeler yapıyor.

Apple ile görüşmelerde bulunan üç tedarikçiden Nikkei gazetesine konuşan kaynaklara göre, bu görüşmelere katılan tedarikçilerin Tayland’da diğer müşteriler için mevcut üretim kompleksleri var ve MacBook’lar için bileşenlerin ve modüllerin olası montajını ve üretimini tartışıyorlar.

LONDRA’YI ÇİN’E İNDİRMEK İSTİYOR

Rapora göre Apple, bir yılı aşkın bir süredir Tayland’da Apple Watch’un seri üretimini yapıyor. Apple ve ana tedarikçileri, üretimi sıkı COVID-19 kısıtlamalarının geçen yıl Foxconn’un en büyük iPhone fabrikasını engellediği Çin’den uzaklaştırıyor.

Apple aynı zamanda işinin Pekin ve Washington arasındaki gerilimlerden zarar görmesini engellemeye çalışıyor. Ayrı bir gelişmede, Bloomberg News Perşembe günü Apple’ın Hindistan’daki iPhone üretimini üç katına çıkardığını ve geçen mali yılda ülkede 7 milyar doların üzerinde akıllı telefon topladığını bildirdi.

Rapora göre, Teknoloji devi, 2021’de %1 olan Hindistan’daki iPhone üretiminin neredeyse %7’sini gerçekleştiriyor.

Foxconn Mart ayında Çin dışındaki yatırımlarını artırmayı planladığını duyurmuştu. Pegatron Corp ise üretimi Çin’den uzaklaştırma çabalarının bir parçası olarak Hindistan’da ikinci bir fabrika kurmak için görüşmelerde bulunuyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu