Ekonomi

Almanya’nın kapatılacak termik santrallere tazminat ödeme planına AB soruşturması

Avrupa Birliği (AB), Almanya’nın kömürden çıkış programı kapsamında enerji şirketi RWE’ye tazminat olarak 2,6 milyar avro ödeme planını araştırıyor.

AB Kurulu, Almanya’nın linyit yakıtlı termik santrallerini erken kapatma planlarına ilişkin soruşturmanın derinleştirildiğini duyurdu.

Açıklamada, AB Komisyonu’nun Almanya’nın enerji şirketleri RWE ve LEAG’a 2021’de linyit yakıtlı elektrik santrallerinin erken kapatılması nedeniyle tazminat ödeme planının kamu temeli kurallarına uyup uymadığını değerlendirmek için soruşturma başlattığı hatırlatıldı.

Tazminat ödemelerinin özellikle elektrik şirketlerinin kar kayıplarını ve ek madencilik rehabilitasyon maliyetlerini kapsayan oranına ilişkin şüpheler nedeniyle soruşturma başlatıldığı hatırlatılan açıklamada, Almanya’nın geçen yıl kömürden daha hızlı çıkış için şirketlerle yeni bir anlaşma yaptığı hatırlatıldı. ve önceki tazminat hesaplama yönetimini değiştirdi.

Açıklamada, Almanya’nın RWE’ye verilecek 2,6 milyar avroluk tazminat miktarını değiştirmediği, bu nedenle Komisyon’un devam eden soruşturmasının kapsamını genişletme kararı aldığı belirtildi.

Komisyonun ön görüşünün, Almanya’nın RWE’ye yaptığı tazminatın kamu yardımı teşkil etmeye devam ettiği yönünde olduğu kaydedilerek, söz konusu tazminatın orantılı olup olmadığının inceleneceği kaydedildi.

AB üyesi devletlerin kamu desteğini nasıl sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu’nun yetkisindedir.

AB ülkeleri kamu sübvansiyonlarını ancak rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu