Haber

70 kişilik Bosna Hersek ekibi deprem bölgesindeki çalışmalarını tamamladıktan sonra ülkelerine döndü.

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarını tamamlayan Bosna Hersekli 70 kişilik grup ülkelerine döndü.

Bosna Hersek’te sivil savunma ekiplerinin oluşturduğu 70 kişilik arama kurtarma timi, 3 arama köpeğiyle Hatay ve ilçelerinde görev yaptı.

Arama kurtarma çalışmalarına AFAD ve diğer ülkelerden yabancı ekiplerle birlikte katılan Bosna Hersek ekibi, 10’dan fazla kişinin enkazdan çıkarılmasına yardımcı oldu.

Depremin olduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmalarını tamamlayan grup, ülkelerine gitmeden önce Edirne’de mola verdi. Ekipler, kentte bir süre dinlendikten sonra Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’den ayrıldı.

Ekip lideri Dzenadin Veladziç gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin üçüncü gününde bölgeye ulaştıklarını ve çalışmalara başladıklarını söyledi.

Veladziç, daha önce hiç bu kadar büyük bir yıkımla karşılaşmadığını söyledi.

Bosna Hersek’in kalbinin her zaman Türkiye ile attığını belirten Veladzic, “Bosna Hersek her zaman Türkiye’nin yanındadır. Ülkemizden çok sayıda arama kurtarma ekibi depremden etkilenen şehirlerde görev yapmak üzere gitti. Türk halkına yardım edebiliyoruz. Bizim için çok iyi. Türk halkından ve AFAD ekiplerinden çok destek aldık.” dedi.

Ekip üyesi Halise Cengiç de arama köpekleriyle başarılı bir şekilde çalıştıklarını anlattı.

Türkiye’ye destek olabilmenin gururunu yaşadıklarını dile getiren Cengiç, “Çok mutluyuz. Deprem bölgesinde hem AFAD hem de yabancı ekiplerle çalıştık. Madenciler de çok iyi iş çıkardı. Bir tanesini çıkardığımızda. Enkaz, ailemizden birini kurtarmış gibi hissettik. Çok duygusal anlar yaşadık.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu