Haber

Hindistan, savaşlar sırasında ülkeden kaçan vatandaşlarının mallarına el koyuyor

Hindistan hükümeti, “düşman” olarak nitelendirdiği 1962-1965 savaşları sonrasında Çin ve Pakistan’a sığınan vatandaşlarının 34 milyar rupi (7 milyar 800 milyon lira) değerindeki mallarına el koydu.

The Indian Express gazetesinin haberine göre, Hindistan İçişleri Bakanlığı savaşlar nedeniyle ülkeden kaçarak Çin ve Pakistan vatandaşı olanların mal varlıklarına el koydu.

Söz konusu kişilere ait hisse senedi, altın, gümüş gibi varlıklar satılırken, gayrimenkuller için herhangi bir işlem yapılmadı.

Hindistan İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ülkeyi terk eden ve “düşman” olarak nitelendirilen şahıslara ait 75 milyondan fazla hisse senedinin yanı sıra 1,7 ton altın ve 28 bin 896 kilogram gümüşün ele geçirildiğini belirterek, bu varlıkların satışından 34 milyar rupi elde edildi.

El koyma ve satış işlemlerinin Hindistan Düşman Malları yasası kapsamında yürütüldüğünü belirten yetkili, Düşman Malları Bilgi Sisteminin mülklerin idaresini ve satışını denetlemek amacıyla geliştirildiğini açıkladı.

1962’de Hint ve Çin orduları arasında sınır hattında aylarca süren çatışmalar yaşandı. Hindistan, 1965’te Keşmir kıtlığı nedeniyle Pakistan’la da savaştı. Her iki olayda da Hindistan’dan gelen çok sayıda sivil Çin ve Pakistan’a sığındı ve geri dönmedi.

hayrathaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu