Haber

Good-Sen Başkanı Swallow: “Kimse Birini Günah Keçisi İlan Etmez.

CEYLAN SAĞLAM

İnşaat ve İnşaat Personeli Sendikası Lideri Hasan Kırışığı, depremde yaşanan yıkımın sorumluluğunun müteahhitlerle sınırlı kalmaması gerektiğine işaret ederek, “Kimse birbirine top atıp günah keçisi ilan etmesin. Buna izin verenler, fay hattı üzerine yüksek binaların yapılmasına izin verenler, “Bunlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi kurumlarıdır. Bu işlerden müteahhitler sorumlu ama sorumluluğun sadece müteahhitlerde kalmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

İnşaat ve İnşaat İşçileri Sendikası Lideri Hasan Kırİlk ve sendika üyeleri, depremzedelere yardım etmek ve arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Hatay’a gitti. Buradaki durumu değerlendiren İnşaat ve İnşaat İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Genel Başkanı Hasan Kırakliyat, şunları söyledi:

“Burası İskenderun, Mustafa Kemal Mahallesi. İnşaat ve Yapı Personeli Sendikası olarak yönetim kurulu olarak, temsil kurulu olarak, belirlediğimiz saatlerde organize bir şekilde arama kurtarma çalışmalarına katılmamız gerektiğini düşünerek harekete geçtik. depremi öğrendi.

Sabah buraya geldiğimizde ilk gözlemlediğimiz koordinasyon eksikliği olduğu, devletin buraya önemli bir şekilde müdahale edemediği ve vatandaşlarımızın buldukları kovayı çevirerek enkazı kaldırmaya çalıştıkları oldu. kendi imkanlarıyla yollarda. İlk üç gün enkaz altından çıkan vatandaşlarımız halkımızın kendi imkanlarıyla çıkardığı kişiler diyebiliriz. Deprem öldürmez, dikkatsizlik öldürür diyebiliriz.

SORUMLULUK SADECE YÜKLENİCİLERİN ÜZERİNDE OLMAMALIDIR”

Kimse birbirinin üzerine topu atıp günah keçisi ilan etmesin. Bunun sorumlusu buna izin verenlerdir. Fay hattı üzerine yüksek binaların yapılmasına izin verenlerdir. Onları asla kontrol etmeyenler onlar. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi kurumlarıdır. Bu işlerden müteahhitler sorumlu ama biz sadece müteahhitlerle sınırlı kalmaması gerektiğini düşünüyoruz. İnşaat ve İnşaat İşçileri Sendikası olarak inşaatlarda çalışırken eksiklikleri görebiliyoruz. Yapılması gereken kirişlerin demirlerinin eksik ve ince olduğunu görüyoruz.”

“AKUT TEKNİK İŞÇİ ALTINDA ÇALIŞABİLİRİZ”

İnşaat işçileri olarak teknik ekipman eksikliklerinin olduğunu kaydeden Kırİlk, “Teknik ekipman eksikliğinden dolayı pek bir şey yapamadık ama AKUT gibi teknik eleman altında çalışabiliyoruz.”

“VATANDAŞ KONUT SAHİBİ OLMAK İSTEDİĞİNDE KENDİ PARALARIYLA KABLOYU ALIYOR”

Depremde evi yıkılan ve aynı zamanda mağdur olan İnşaat ve İnşaat İşçileri Sendikası İskenderun temsilcisi Cemil Güçlüli, şunları söyledi:

“Bir depremzede olarak ben de bu yaraları bir an önce sarmamız gerektiğini düşünüyorum. Burada maalesef ilk saatten bu yana geç kalındığını düşünüyorum. Deprem çok büyük, yüzyılın felaketi diyebiliriz. Ayrıca sorumlular kimler burada müteahhitler bence asıl sorumlular evler böyle yüksek kar marjı ile satılıyor burada vatandaş yıllarca çalışıp ev sahibi olmak isterken maalesef para ödüyor çok para verip kendi parasıyla kefen alıyor yaramız çok büyük özellikle iskenderun mustafa kemal mahallesi arsuz ismet inönü mahallesi bu anlamda büyük kayıplar verdi bundan sonra daha fazlasını almayacağız önemli tedbirler alın ve insanların bu şekilde ölmesine izin verin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu