Ekonomi

Almanya ve Avusturya’dan olası doğalgaz kesintisine karşı işbirliği

Almanya ve Avusturya, gelecekteki bir gaz krizi durumunda büyük gaz depolama tesislerinin ortak kullanımına yönelik bir mutabakat zaptı imzaladı.

Almanya ekonomiİklim Değişikliği ve İklim Koruma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Haidach ve 7 doğal gaz depolama tesisinin kullanımı ve doldurulması için Avusturya ile ortak sorumluluk üstlenmek üzere bir anlaşma imzalandığı bildirildi.

Açıklamada, yeni anlaşmanın bugün Viyana’da Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ile Avusturya İklim Koruma Bakanı Leonore Gewessler tarafından imzalandığı belirtildi.

Anlaşma ile iki ülke, “enerji saptırma veya gaz kıtlığı durumunda bile” gaz depolama tesislerinde gaza erişim konusunda birbirlerine güvence verdi.

Söz konusu doğal gaz depolama tesislerinde hedeflenen dolum tedbirlerinin sorumluluğu da gelecekte iki komşu ülke arasında paylaşılacaktır.

Avusturya’nın Salzburg yakınlarındaki Haidach kasabasındaki bir yer altı gaz deposunda ve diğer 7 doğal gaz depolama tesisinde 5 milyar metreküpe kadar doğal gaz depolanabiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşından önce söz konusu tesisler Rus elektrik şirketi Gazprom tarafından kullanılıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu