Haber

ABD, büyük beyaz köpekbalıklarını izlemek için gelişmiş cihazlar kullanıyor

Bilim insanları, ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Cape Cod Yarımadası’nın sularındaki büyük beyaz köpekbalıklarını takip etmek ve sahile gelenleri olası riskler hakkında bilgilendirmek için daha gelişmiş cihazlar kullanmaya başladılar.

Associated Press (AP) özel raporuna göre bilim insanları, bölgedeki foklarla beslenmek ve kıyı güvenliğini sağlamak için her yıl turizm sezonunda Cape Cod’a gelen büyük beyaz köpek balıkları hakkında turistleri bilgilendirmek için gelişmiş sensörler kullanmaya başladı. .

Araştırmacılar, köpekbalıklarının konumu hakkında karadaki sensörlere yüksek frekanslarda bilgi sağlayan ses sensörlerine ek olarak, bu yıl takip kapsamını genişletmek için avcılara görüntü sensörleri de kuracaklar.

Köpek balıklarını saniye saniye takip eden sensörler, görüntü kaydının yanı sıra suların derinliğini, yönünü, yüzme hızını ve sıcaklığını kaydedecek.

Telefonlara indirilebilen genel uygulama

Kıyıya yaklaşan köpekbalıklarını güvenlik görevlilerine ve cankurtaranlara bildiren alıcıların verileri de halka açık ücretsiz bir uygulama ile telefonlara indirilebiliyor.

Sistem ayrıca, sensörler olmadan köpek balıklarının tespit edilememesinin riskleri konusunda da halkı bilgilendiriyor.

Eyaletin Deniz Balıkçılığı Birimi’nden köpekbalığı uzmanı Greg Skomal, köpekbalığı saldırısı riskinin düşük de olsa devam ettiğini hatırlatarak, araştırmacıların köpekbalıklarını havadan tespit etmek için drone’ları kullanmaya başladıklarını kaydetti.

Skomal, eyalette 2012’den bu yana bir kişinin öldüğü ve üç kişinin yaralandığı beş köpekbalığı saldırısı gerçekleştiğini kaydetti.

Massachusetts Deniz Balıkçılığı Birimi ve kar amacı gütmeyen Atlantic White Shark Conservation Organization, 10 yılı aşkın bir süredir bölgede ses sensörleri olan yaklaşık 300 köpekbalığını izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu